Duben 2018

Zero waste v koupelně

19. dubna 2018 v 17:28 | Charlie |  Články
Ahoj lidičky a lidičkové,
všimli jste si, že čím jsme starší, tím rychleji to utíká? Jaro vystřídá léto a pak tu už zas budou Vánoce. Šílený. A tak se snažím, co nejvíc chodit, "očuchávat" květinky a smát se z plných plic. Raduju se z maličkostí a připadám si jako skřítek žijící v Narnii. To já jen tak, abyste věděli a teď se pojďme podívat na zbytek kosmetiky a zero waste vychytávky v koupelně.
  1. Odličovací tamponky
Nejen že ušetříte přírodu, ale i peněženku. Odličovací tamponky si můžete uháčkovat nebo ušít v nejrůznějších barevných provedení a stojí to pár kaček. Jestliže jste nešikové můžete si je pořídit na e-shopu, kde se pohybují kolem stovky, což se možná zdá hodně, ale přeci jen je nekupujete každý měsíc. Poměrně levně je můžete sehnat i na facebookové skupině bez odpadu (zero waste) cz/sk, kde je nabízejí k prodeji.


...to go...

15. dubna 2018 v 1:01 | Charlie |  Zajímavosti
Ahoj lidičky a lidičkové,
původně jsem se jen chtěla pochlubit termohrníčkem a napsat pár vět o "zlejch" kelímcích na kafé s sebou, ale při hledání jsem narazila na Frugal Cup.
Možná je to důsledek uspěchané doby. Není čas nebo peníze sednout si na dobré jídlo v restauraci a tak se cpeme hamburgerama a hranolkama v Mekáči. Běháme sem a tam a s povděkem kupujem kafé s sebou. Vypijem, vyhodíme. Do koše. Případně do kontejnerů na papír. Zbytečně. Kelímek na kávu není recyklovatelný a společně s pet lahvemi tvoří největší znečišťovatele oceánů.
Spotřebujeme více než 2,5 miliard kelímků za rok.
To je 5000 každou minutu.
Alternativní variantou pro kavárny může byt právě Frugal Cup, který je recyklovatelný. Je vyroben z lepenky a "na svědomí" ho má Brit Martin Myerscough.

Pro ty, co jsi vezmou kávu s sebou jednou za 100 let, je Frugal Cup ideální řešení. Pokud stejně jako já musíte pít kávu úplně všude, ať se děje, co se děje, je nejlepší variantou vlastní termohrníček. Recyklovatelný odpad je pořád odpad, no ne?

(no není fajnovej?)

Zero waste a čištění zubů

11. dubna 2018 v 19:17 | Charlie |  Články
Ahoj lidičky,
dneska jsem tu s dalším článkem s tématikou zero waste. Původně měl být o kompletní hygieně a kosmetice, ale pak jsem zjistila, že by byl extrémně dlouhý a rozhodla se ho rozdělit na několik menších článků, které budu postupně přidávat. V dnešním se vrhneme na zuby.
Kartáček na zuby
Za život vystřídáme několik zubních kartáčků a věřte, že ten maličký růžový, co jste používali jako dítě, se pořád válí na skládce. Proto mi přijde jako fajn alternativa pořídit si bambusový kartáček. Já používám od značky Curanatura, který má jako jediný štětinky na bázi bambusové celulózy a tudíž je plně rozložitelný. Jakmile jej dopoužíváte, jednoduše ho přihodíte do kompostu.

Zero waste aneb jak z toho nezešílet

8. dubna 2018 v 13:17 | Anna Stramp |  Články
Zero waste aneb jak z toho nezešílet
Zero waste je udržitelný životní styl, kdy se člověk snaží o snižování odpadu, který vyprodukuje. Já sama jej vnímám jako možnost naučit se žít šetrněji a naučit se přemýšlet, kde se jednotlivé obaly berou, z čeho jsou produkty, jež používám denně a kde skončí věci vyhozené do koše.
A stejně jako u všeho ani tady není dobré být radikální a zbytečně se stresovat, pokud si jednou za čas koupím čokoládovou tyčinku. Najednou vyhodit vše a nahradit je holý nesmysl. Rychlé extrémní změny většinou nejsou udržitelné, proto je lepší postupovat pozvolna, hledat alternativy,být kreativní a bavit se u toho. A hlavně to nikomu necpěte. Možná máte pocit, že děláte to nejlepší pro přírodu, avšak tím, že seřvete kamaráda za koupi pití v pet lahvi ničemu nepomůžete a nejspíš ho tím odradíte. Jít příkladem, vysvětlit, když se někdo zeptá, je cesta.
Ve zbytku článku vám představím pár jednoduchých tipů, které můžete zařadit do svého života a nezešílet z toho.