Zero waste aneb jak z toho nezešílet

8. dubna 2018 v 13:17 | Anna Stramp |  Články
Zero waste aneb jak z toho nezešílet
Zero waste je udržitelný životní styl, kdy se člověk snaží o snižování odpadu, který vyprodukuje. Já sama jej vnímám jako možnost naučit se žít šetrněji a naučit se přemýšlet, kde se jednotlivé obaly berou, z čeho jsou produkty, jež používám denně a kde skončí věci vyhozené do koše.
A stejně jako u všeho ani tady není dobré být radikální a zbytečně se stresovat, pokud si jednou za čas koupím čokoládovou tyčinku. Najednou vyhodit vše a nahradit je holý nesmysl. Rychlé extrémní změny většinou nejsou udržitelné, proto je lepší postupovat pozvolna, hledat alternativy,být kreativní a bavit se u toho. A hlavně to nikomu necpěte. Možná máte pocit, že děláte to nejlepší pro přírodu, avšak tím, že seřvete kamaráda za koupi pití v pet lahvi ničemu nepomůžete a nejspíš ho tím odradíte. Jít příkladem, vysvětlit, když se někdo zeptá, je cesta.
Ve zbytku článku vám představím pár jednoduchých tipů, které můžete zařadit do svého života a nezešílet z toho.

Vlastní láhev místo petky
Jdeme do práce, koupíme si pití, na výletě taky, venku s přáteli...Petku za petkou hážeme do koše, žlutého kontajneru nebo do přírody. Zkuste petku nahradit skleněnou lahví, kterou budete neustále nosit při sobě.
Látkové pytlíky a tašky na nákup
Pečivo, ovoce a zeleninu nakupuje každý a u toho spotřebujeme hromadu igelitových sáčků. Nahradit je můžete jednoduše těmi látkovými. Ty si můžete doma ušít ze starých látek, záclon apod. Na internetu najdete hromadu návodů jak na to. A pokud jste stejný kopyta jako já, můžete si je objednat na internetu třeba tady nebo tady anebo se podívat na facebookovou skupinu bez odpadu, kde je jednou za čas nabízí k prodeji.
Látkové kapesníky místo papírových
Celou zimu mám nudli u nosu a hromadu papírových kapesníku v koši, batohu, kapsy. Prostě všude a tak jsem je nahradila látkovýma. Hromadu jsem jich vyprosila u babičky, nějaké našla doma. Jestliže vy žádné zásoby nemáte, na internetu jich najdete hromady s krásnými vzory.
Krabičky na svačinu
Svačiny balíme do alobalu nebo papírových ubrousků a dáváme do igelitových pytlíků. Co to příště zkusit jinak a dva obaly nahradit krabičkou?

Říkejte ne jednorázovým věcem
Ať už jde o holítka, přibor, brčka...řekněte ne jednorázovým věcem a hledejte alternativy, které ve finále šetří i vaší peněženku. Ano, počáteční investice možná bude dražší, ale když to spočítáte, zjistíte, že jste ušetřili.

Zdroj obrázků:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarcasmdiary sarcasmdiary | Web | 11. června 2018 v 20:48 | Reagovat

Nikdy v životě by mě to nenapadlo, ale za poslední dobu jsem se taky začala dost zajímat o životní prostředí. Na instagramu jsem začala sledovat organizace jako PETA a ty fakty, co tam někdy píšou, mě vážně děsí (jako právě o plastech a odpadu). Dokonce jsem zvažovala i veganství, čistě z ekologických důvodů. Jaký na to máš názor ty?

2 Charlie Charlie | Web | 15. června 2018 v 20:58 | Reagovat

[1]: Za posledních pár let jsem shlédla hromady dokumentů a načetla spoustu článků a ze všech vyplývá, že jde o nejekologičtějších způsob stravování. Ušetřilo by se tak neskutečné množství vody, která je potřebná pro zvířata, ale i při pěstování potravy pro ně. Bylo by místo pro pěstování plodin pro ty, co trpí hladem a taky s potravinami obecné dost plýtváme a celý proces a zvířecí utrpení zahodíme jen tak do koše. Teď je to možná trochu zmatené, ale chystám se o tom napsat článek :)

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. července 2018 v 11:47 | Reagovat

"Hlavně to nikomu necpěte". Je věta, která mě přesvědčila, že v budoucnu snad tenhle blog budu navštěvovat častěji. :)

Tenhle přístup k ekologii se mi líbí. Není radikální, částečně už se jím celý život řídím, můžu v něm být kreativní jak jenom chci a hrát si a nemusím se přemáhat. Vzhůru pomalounku do toho. :) A už vím, že to co běžně dělám, má nějaký název :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama