Červen 2018

Brčko bez plastu

28. června 2018 v 14:06 | Charlie |  Zajímavosti
Ahoj lidičky,
i když to za okny moc nevypadá a já raději zůstávám doma zachumlaná v županu v teplých bačkůrkách s kávou nebo čajem, začalo léto. Období koupaček, festivalů, zmrzliny a limonád s brčkem.
Jo, všichni víme, že jde o naprosto zbytečnej kus plastu. Můžeme obsluhu požádat, aby nám brčko nedávali, ale je to roztomilý rozmar a občas prostě chceme cucat okurkovou limču brčkem.
Osobně můžu doporučit bambusový brčko od slovenské značky Mobake. Jsou 100% rozložitelná, bez lepidel a s nápisem "Cucaj s bambusom". Pokud se vám bambusová varianta nezdá, zkuste nerezová. Vyrábí je například značky U°Konserve a Made Sustained. Pakliže chcete podpořit českou značku Mystraw, podívejte se na její instagramový nebo facebookový profil. Vyrábí krásná skleněná brčka různých velikostí a k tomu je možné koupit i nádherné látkové obaly, ve kterých je můžete nosit v kabelce.

Mějte se krásně

Vážit si lidské práce? aneb o módě

17. června 2018 v 20:35 | Charlie |  Články
Ahoj lidičky a lidičkové,
Oblečení je součástí životů nás všech. Ať už se o módní trendy zajímáte, ladíte k sobě jednotlivé kousky anebo je vám to šumák a ráno si obléknete první věc, co chytíte do ruky. Nakupujeme jej všichni a čím levnější, tím lepší, ne? Ne. Fast fashion je levná, nekvalitní a dostupná v každém městě. Reklamy, slevy, výprodeje, nová kolekce na každé roční období...to vše láká zákazníky do krámu jako H&M, Zara a další. A kdo při nákupu přemýšlí, co vše stojí za výrobou trička, kalhot, šatů?
Aby firmy mohly nabízet tričko za pár kaček, musí co nejvíce snížit náklady. Což má sociální i environmentální dopad. Co tedy podporujeme nákupem fast fashion? Špatné pracovní podmínky, práci s chemikáliemi bez ochranný pomůcek, 12 - 16 hodin dlouhou pracovní směnu, dětskou práci, směšné mzdy, kterými pouze ukazujeme, jak si (ne)vážíme lidské práce a zručnosti, nekvalitní materiály. Ale jak to změnit? Přemýšlejme a kupujme slow fashion.Domácí deodorant

10. června 2018 v 15:54 | Charlie |  Články
Ahoj lidičky a lidičkové,
i přesto, že bych v soutěži o největšího nešiku vyhrála první cenu, rozhodla jsem se jít trochu do sebe a zkusit si vyrobit vlastní domácí kosmetiku. A začala jsem tím nejjednodušším - deodorantem. Na internetu najdete nespočet receptů a návodů, ale většina z nich obsahuje včelí vosk. Já našla jeden bez něj a dnes se o něj podělím. Tak pojďme na to.
Potřebujeme:
2 lžíce kokosového oleje ( nebo bambuckého másla)
4 lžíce kukuřičného škrobu
4 lžíce jedlé sody
pár kapek éterického oleje ( dle libosti)
nádoba na hotový deodorant (nejlepší by byl obal od tuhého deodorantu, ale postačí i menší sklenička s víčkem)