Vážit si lidské práce? aneb o módě

17. června 2018 v 20:35 | Charlie |  Články
Ahoj lidičky a lidičkové,
Oblečení je součástí životů nás všech. Ať už se o módní trendy zajímáte, ladíte k sobě jednotlivé kousky anebo je vám to šumák a ráno si obléknete první věc, co chytíte do ruky. Nakupujeme jej všichni a čím levnější, tím lepší, ne? Ne. Fast fashion je levná, nekvalitní a dostupná v každém městě. Reklamy, slevy, výprodeje, nová kolekce na každé roční období...to vše láká zákazníky do krámu jako H&M, Zara a další. A kdo při nákupu přemýšlí, co vše stojí za výrobou trička, kalhot, šatů?
Aby firmy mohly nabízet tričko za pár kaček, musí co nejvíce snížit náklady. Což má sociální i environmentální dopad. Co tedy podporujeme nákupem fast fashion? Špatné pracovní podmínky, práci s chemikáliemi bez ochranný pomůcek, 12 - 16 hodin dlouhou pracovní směnu, dětskou práci, směšné mzdy, kterými pouze ukazujeme, jak si (ne)vážíme lidské práce a zručnosti, nekvalitní materiály. Ale jak to změnit? Přemýšlejme a kupujme slow fashion.
Za den si pracovníci v oděvních továrnách vydělají 1 - 3 dolary.

Podle UNICEF pracuje v oděvním průmyslu kolem 170 milionů dětí.

V roce 2012 v továrně Tazreen Fashion propukl požár, který měl za následek 112 lidských životů. Kvůli neexistenci bezpečnostních předpisů nebyla továrna povinna zajistit kouřové poplachy nebo nacvičovat požární cvičení.

V roce 2013 se zhroutila továrna Rana Plaza. O život přišlo více než 1100 zaměstnanců. Mimojiné se zde šilo oblečení pro Mango a Primark.


Co je to slow fashion?
Čili pomalá móda je reakcí na fast fashion. Je kladen důraz na pečlivost, kvalitu, pracovní podmínky zaměstnanců a jejich bezpečnost, snahu minimalizovat dopad oděvního průmyslu na přírodu.

Další možností, kde nakupovat, jsou secondhandy. Když si dá člověk na čas a trošku se tím prohrabe, často narazí na krásné kousky. Pokud raději nakupujete na internetu, najdete na něm mnoho stránek, na kterých někdo nabízí oblečení za symbolickou cenu.

Jestliže vy máte oblečení, které již nenosíte a není roztrhané či jinak zničené, nabídněte ho sourozencům, kamarádkám, na internetu nebo jej zaneste do charitativních obchodů. Roztrhané kousky rozstříhejte na hadry. Hadry na podlahu, na prach… hader není nikdy dost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lux Lux | Web | 21. června 2018 v 23:50 | Reagovat

Své věci dále využívám nebo posílám dál, secondyhandy mám ráda. Líbí se mi celková atmosféra a člověk občas fakt najde skvost.

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. července 2018 v 11:37 | Reagovat

Víš co si myslím?
Že o těch továrnách v čínských provinciích víme všichni a že se prostě nic nestane.
Jinak sekáče jsou mým druhým domovem :D ne, vážně. Oblečení po sourozencích, něco i po rodičích, posílání oblečení dál, oblečení ze kterých se stříhají hadry na mytí oken. U nás běžná praxe. Někdo z toho dělá životní styl ale pro některé z nás je to normální.

O slow fashion jsem slyšela. Ale taky z toho úhlu, že si člověk pořídí jen tolik věcí kolik nutně potřebuje, tím pádem se mu skříň smrskne na pár kusů. A když potřebuje víc, tak si půjčí od kamaráda se stejnými mírami. I takoví lidé existují.
Problém je, že slow fashion je třeba ve Francii pomalu sprosté slovo. A s tím jde bojovat těžko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama