Články

Domácí rostlinná mléka

8. srpna 2018 v 19:15 | Charlie
Ahoj lidičky a lidičkové,
rostlinná mléka jsou skvělou náhražkou za ta živočišná (kravské, kozí…) anebo mohou zpestřit naše jídelníčky. V obchodech ty nejlevnější seženete kolem 30 korun, ale doma si makové nebo ovesné uděláte v podstatě zdarma a jednoduše. Tak jdeme na to.
Makové mléko
Potřebujeme:
1,5 hrnku nemletého máku
1l vody
cukr, skořici na dochucení

Malý souboj tuhých šamponů

29. července 2018 v 23:07 | Charlie
Ahoj lidičky a lidičkové,
jak užíváte prázdnin? Já teď momentálně nevím kam dřív skočit. Pořád se něco děje a blog už moc času nezbývá. Ale dneska jsem se rozhodla, že splním slib a napíšu pár řádků o tuhém šamponu Friendly Soap. A jelikož jsem zkusila i Tykokos od 2SIS, vezmu to rovnou jedním vrzem.

Friendly Soap Přírodní mýdlo na vlasy levandule a tea tree (95 g, 85 Kč)
Friendly Soap je britská značka, která vyrábí šampony lisováním za studena a ručně. Neobsahuje chemické ani syntetické látky a je bez palmového oleje. Další výhodou je jeho papírový obal a certifikáty Vegan Society a BUAV.
Byla jsem nadšená - do prvního použití. Při každém použití mi zanechával na vlasech mastný film. Vlasy vypadaly nemytě, mastně a byly velmi zplihlé. Prvotní nadšení vzalo za své a Friendly Soap si své místo v mé koupelně nenašlo.


Chci cirkusy bez zvířat

5. července 2018 v 13:28 | Charlie
Ahoj lidičky,
kdo jako dítě nikdy nebyl v cirkuse? Skoro každý tam alespoň jednou zavítal. A nejspíš se nám vystoupení líbilo. Barevná světla, hudba, akrobati, klauni a zvířata. Zvířata, co předváděla nejrůznější kousky. Jenže je to správné? Měla by šaškovat pro naše pobavení? A jsou pro ně podmínky, ve kterých žijí, vyhovující?
Odpověď je ne. Ve 21. století je nepřijatelné tleskat utrpení druhých. A skutečně nejde o diskriminaci či snahu někomu bránit v podnikání, jak občas argumentují cirkusáci a jejich zastánci. Jde o ochranu zvířat před bolestí, utrpením a životem ve stresu. Žádný z triků, který předvádějí, pro ně není přirozený a často za tím stojí tvrdá drezura. Přičemž v zahraničí byly získány důkazy, že jsou používány i velmi drastické metody.

Vážit si lidské práce? aneb o módě

17. června 2018 v 20:35 | Charlie
Ahoj lidičky a lidičkové,
Oblečení je součástí životů nás všech. Ať už se o módní trendy zajímáte, ladíte k sobě jednotlivé kousky anebo je vám to šumák a ráno si obléknete první věc, co chytíte do ruky. Nakupujeme jej všichni a čím levnější, tím lepší, ne? Ne. Fast fashion je levná, nekvalitní a dostupná v každém městě. Reklamy, slevy, výprodeje, nová kolekce na každé roční období...to vše láká zákazníky do krámu jako H&M, Zara a další. A kdo při nákupu přemýšlí, co vše stojí za výrobou trička, kalhot, šatů?
Aby firmy mohly nabízet tričko za pár kaček, musí co nejvíce snížit náklady. Což má sociální i environmentální dopad. Co tedy podporujeme nákupem fast fashion? Špatné pracovní podmínky, práci s chemikáliemi bez ochranný pomůcek, 12 - 16 hodin dlouhou pracovní směnu, dětskou práci, směšné mzdy, kterými pouze ukazujeme, jak si (ne)vážíme lidské práce a zručnosti, nekvalitní materiály. Ale jak to změnit? Přemýšlejme a kupujme slow fashion.


Domácí deodorant

10. června 2018 v 15:54 | Charlie
Ahoj lidičky a lidičkové,
i přesto, že bych v soutěži o největšího nešiku vyhrála první cenu, rozhodla jsem se jít trochu do sebe a zkusit si vyrobit vlastní domácí kosmetiku. A začala jsem tím nejjednodušším - deodorantem. Na internetu najdete nespočet receptů a návodů, ale většina z nich obsahuje včelí vosk. Já našla jeden bez něj a dnes se o něj podělím. Tak pojďme na to.
Potřebujeme:
2 lžíce kokosového oleje ( nebo bambuckého másla)
4 lžíce kukuřičného škrobu
4 lžíce jedlé sody
pár kapek éterického oleje ( dle libosti)
nádoba na hotový deodorant (nejlepší by byl obal od tuhého deodorantu, ale postačí i menší sklenička s víčkem)

Zero waste v koupelně

19. dubna 2018 v 17:28 | Charlie
Ahoj lidičky a lidičkové,
všimli jste si, že čím jsme starší, tím rychleji to utíká? Jaro vystřídá léto a pak tu už zas budou Vánoce. Šílený. A tak se snažím, co nejvíc chodit, "očuchávat" květinky a smát se z plných plic. Raduju se z maličkostí a připadám si jako skřítek žijící v Narnii. To já jen tak, abyste věděli a teď se pojďme podívat na zbytek kosmetiky a zero waste vychytávky v koupelně.
  1. Odličovací tamponky
Nejen že ušetříte přírodu, ale i peněženku. Odličovací tamponky si můžete uháčkovat nebo ušít v nejrůznějších barevných provedení a stojí to pár kaček. Jestliže jste nešikové můžete si je pořídit na e-shopu, kde se pohybují kolem stovky, což se možná zdá hodně, ale přeci jen je nekupujete každý měsíc. Poměrně levně je můžete sehnat i na facebookové skupině bez odpadu (zero waste) cz/sk, kde je nabízejí k prodeji.

Zero waste a čištění zubů

11. dubna 2018 v 19:17 | Charlie
Ahoj lidičky,
dneska jsem tu s dalším článkem s tématikou zero waste. Původně měl být o kompletní hygieně a kosmetice, ale pak jsem zjistila, že by byl extrémně dlouhý a rozhodla se ho rozdělit na několik menších článků, které budu postupně přidávat. V dnešním se vrhneme na zuby.
Kartáček na zuby
Za život vystřídáme několik zubních kartáčků a věřte, že ten maličký růžový, co jste používali jako dítě, se pořád válí na skládce. Proto mi přijde jako fajn alternativa pořídit si bambusový kartáček. Já používám od značky Curanatura, který má jako jediný štětinky na bázi bambusové celulózy a tudíž je plně rozložitelný. Jakmile jej dopoužíváte, jednoduše ho přihodíte do kompostu.

Zero waste aneb jak z toho nezešílet

8. dubna 2018 v 13:17 | Anna Stramp
Zero waste aneb jak z toho nezešílet
Zero waste je udržitelný životní styl, kdy se člověk snaží o snižování odpadu, který vyprodukuje. Já sama jej vnímám jako možnost naučit se žít šetrněji a naučit se přemýšlet, kde se jednotlivé obaly berou, z čeho jsou produkty, jež používám denně a kde skončí věci vyhozené do koše.
A stejně jako u všeho ani tady není dobré být radikální a zbytečně se stresovat, pokud si jednou za čas koupím čokoládovou tyčinku. Najednou vyhodit vše a nahradit je holý nesmysl. Rychlé extrémní změny většinou nejsou udržitelné, proto je lepší postupovat pozvolna, hledat alternativy,být kreativní a bavit se u toho. A hlavně to nikomu necpěte. Možná máte pocit, že děláte to nejlepší pro přírodu, avšak tím, že seřvete kamaráda za koupi pití v pet lahvi ničemu nepomůžete a nejspíš ho tím odradíte. Jít příkladem, vysvětlit, když se někdo zeptá, je cesta.
Ve zbytku článku vám představím pár jednoduchých tipů, které můžete zařadit do svého života a nezešílet z toho.

Sbohem žiletko

29. listopadu 2017 v 19:45 | Charlie
Sebepoškozování je definováno dle wikipedie jako záměrné a opakované ubližování si ve snaze vypořádat se s nepříjemnými duševními stavy. projevuje se zraňováním vlastního těla a je signálem vážného psychického problému, jenž postižený nedokáže zvládnout jiným způsobem.
Sebepoškozování je poměrně velký problém, kterého se těžko zbavuje, obzvlášť proto, že, stejně jako na alkoholu, drogách, herních automatech či cigaretách, na něm vzniká závislost, Při poranění se do těla vyplavují hormony, které dokáží "nakopnout" a snižuje se tak stres a uvolňuje napětí. Kromě toho se rány mohou zanítit, člověk nemusí odhadnout hloubku a může vykrvácet.
Když se řekne sebepoškozování, většina lidí si představí řezné rány od žiletky, ale druhů je několik:
  1. řezání ostrým předmětem
  2. škrábání nehty
  3. mlácení hlavou o zeď
  4. fackování či dávání si pěstí
  5. pálení se cigaretou nebo zapalovačem
  6. vytrhávání si vlasů
Zbavit se tohoto návyku je běh na dlouhou trať. Člověk rozhodně nepřestane ze dne na den a nemá cenu se trestat, když jednou za čas podlehnete nutkání. Lepší je si v tu chvíli říct, že to sice nevyšlo, avšak příště se to povede. Obviňování vám akorát ublíží.
Metod jak přestat je několik a zatímco jednomu pomůže to, druhému zas ono, proto to nesmíte vzdávat, jestliže na první pokus nenajdete něco, co bude vyhovovat vám.
  1. Kreslení po sobě
Možná se teď usmíváte a kroutíte hlavou stejně jako já, když jsem to slyšela poprvé. Každopádně jsou lidé, kterým to pomohlo a za zkoušku nic nedáte. Spočívá to v tom, že jakmile na vás přijde nutkání ublížit si, vezmete si červenou fixu a rány, jenž byste si způsobili ostrým předmětem, si namalujete.
 
 

Reklama